image
hl1

Spotkanie z leśnikiem

Dnia 20 marca  grupę „Misie” odwiedziła mama jednej z naszych podopiecznych J Pani Urszula jest leśnikiem i w bardzo ciekawy oraz atrakcyjny sposób przeprowadziła zajęcia przybliżające przedszkolakom wykonywany przez nią zawód. Na początku oglądaliśmy zdjęcia zwierząt żyjących w lesie, słuchaliśmy ciekawostek na ich temat, odgadywaliśmy zagadki. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się leśnik,  jak wygląda jego ubiór na co dzień oraz podczas uroczystości. Oglądaliśmy figury ptaków starając się odgadnąć ich nazwy. Niektóre były dla nas dotąd nieznane. Potem Pani Ula pokazywała różnego rodzaju poroża i opowiadała do jakiego zwierzęcia należą. Po takiej lekcji jesteśmy w stanie odróżnić tykę jelenia, parostek sarny oraz łopaty daniela czy łosia. Wiemy też, że wszystkie te wytwory to tak naprawdę poroża, a powyższe nazwy używane przez leśników i myśliwych biorą się z gwary łowieckiej.

Podczas zajęć bawiliśmy się także w tropicieli leśnej zwierzyny. Odbijaliśmy w piasku ślady wybranego zwierzęcia i odgadywaliśmy , do kogo należą. Nie było to łatwe zadanie, ale z pomocą pani leśnik świetnie sobie z nim poradziliśmy.

Poznaliśmy również  rośliny rosnące w lasach. Niektóre z nich mieliśmy okazję obserwować przez lupę. Znajdowały się  wśród nich również różne szyszki, nasiona i grzyby. Ważnym punktem naszego spotkania była pogadanka o zachowaniu w lesie.  Wiemy jakich zasad należy przestrzegać w lesie, by nie niszczyć środowiska.

 Na koniec otrzymaliśmy upominki w postaci drewnianych breloków/medali w kształcie zwierząt, które każdy z nas mógł pomalować według własnego pomysłu. W ramach podziękowania grupa przygotowała książeczkę z rysunkami, którą koleżanka Alicja wręczyła mamie.

Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie!

Grupa MISIE

Dorota Bożek - Chrobak