Przedszkolny zestaw programów nauczania na rok szkolny 2023/2024
Kocham przedszkole. Program wychowania przedszkolnego
Autorzy : Mirosława Anna Pleskot
Agnieszka Staszewska – Mieszek
Wyd. WSiP
Wokół przedszkola. Program wychowania przedszkolnego
Autorzy: Małgorzata Kwaśniewska
Joanna Lendzion
Wiesława Żaba-Żabińska
Religia
Tak dla Jezusa
Autorzy : ks. dr Karol Zegan, Elżbieta Kondrak, Bogusław Nosek.
J. niemiecki
Program przygotowania dzieci przedszkolnych do posługiwania się językiem obcym nowożytnym.
Autorzy: Monika Rudzik – Smugowska
Program adaptacyjny
Wesołe przedszkole
Autor: Magdalena Chrzanowska
Program logopedyczny
Gadu -gadu
Autorzy: Barbara Chruściel
Anna Kozołup
Program pracy z dzieckiem zdolnym
Autor: Malwina Kaźmierska
Program Ja, ty My – rozwijający kompetencje emocjonalno – społeczne.
Autor: Magdalena Chrzanowska
Program rozwoju czytelnictwa Czytamy
Autor: Ewelina Drożdż
Projekty edukacyjne
Jak można zauważyć nasze przedszkole nie spoczywa na laurach. Kiedy tylko pojawia się szansa na wzbogacenie i udoskonalenie naszej placówki zawsze robimy wszystko, co tylko możemy, aby to czynić.
Dlatego w czerwcu zgłosiliśmy się do projektu „Zdrowe Dzieci”, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia, finansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród ich rodziców, opiekunów i nauczycieli oraz personelu przedszkoli.
W ramach projektu realizowane będą warsztaty dla dzieci. Podczas, których przedszkolaki poznają zasady zdrowego żywienia. Towarzyszyć im będzie postać Detektywa Witaminki, ciekawskiego przewodnika dzieci w odkrywaniu tajemnic zdrowego życia. Grupowe zabawy, ciekawe, różnorodne formy zajęć. Uczestnicy wyposażeni zostaną w pakiety atrakcyjnych pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych.
Solidną porcję wiedzy teoretycznej i praktycznej otrzymają też dorośli – rodzice, opiekunowie, nauczyciele i pracownicy – w szkoleniach on-line dla dorosłych. Eksperci odkryją i przed nimi tajemnice zdrowego stylu życia. Każdy dorosły uczestnik będzie miał szansę otrzymać wiedzę i wsparcie: od zdobycia podstawowych informacji podczas szkoleń (co robić, by zdrowiej żyć i by zapewnić dzieciom zdrowie w przyszłości), poprzez przykłady prostych przepisów – propozycji do jadłospisów, aż po wsparcie w trudnych sytuacjach typu: brak apetytu, „dziecko niejadek”, „otyłość”, „jak zdrowe jedzenie jednocześnie uczynić pysznym?”, „jak uzupełnić żelazo w diecie dziecka?”, „czy i czym zastąpić mięso?”
Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
Celem programu jest uczenie dzieci prawidłowego mycia ząbków już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania higieny jamy ustnej.
Celem programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci.
„Historia w kolorach” to projekt edukacyjny IPN skierowany do najmłodszych odbiorców historii najnowszej. Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie polskich symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.
Działania edukacyjne prowadzone są przez nauczycieli naszej placówki, a także przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Uwieńczeniem projektu jest organizacja przez Przedszkole Integracyjne Powiatowego Konkursu Patriotycznego, pod honorowym patronatem i opieką merytoryczną IPN Wocław.
„Problem z głowy” – ogólnopolski program profilaktyki zdrowotnej. Już od 2011 roku prowadzi działania edukacyjne w szkołach i przedszkolach.
Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim: edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie, promocję bezpiecznych zastosowań sieci, certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
Celem nowej kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Potrafię się zatrzymać” jest wsparcie rodziców w radzeniu sobie z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach wychowawczych. Kampania kierowana jest do rodziców małych dzieci (do 6. roku życia).
„Gramy w zielone” – Ogólnopolski projekt ekologiczno – przyrodniczy.
Projekt realizowany będzie od września 2022r. do maja 2023r.
Cele projektu: zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego; budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody; tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku; przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku. poznanie znaczenia zieleni dla zdrowia człowieka, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko uświadomienie i upowszechnianie wiedzy o segregacji odpadów, wdrożenie do selektywnej zbiórki odpadów przez cały rok rozumienie potrzeby pomagania zwierzętom w czasie zimy, dokarmianie ptaków rozwijanie zainteresowań dzieci źródłem pochodzenia żywności zapoznanie dzieci z podstawowymi zadaniami ochrony zwierząt kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą, rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody
Projekt realizowany w grupie V „Żabki”
Koordynator projektu: Anna Grzesik
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY KREATYWNY PRZEDSZKOLAK KREATYWNE DZIECKO V EDYCJA
Projekt realizowany jest w dniach 1.10.2022 – 30.05.2023
Główne cele niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty. Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości(gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy… traktuję jako efekt uboczny kreatywnych i twórczych działań w ramach projektu
Projekt realizowany w grupie V „Żabki”
Koordynator projektu: Anna Grzesik
Kampania „Działaj z imPETem!” to innowacyjny projekt edukacyjny, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej w zakresie segregacji odpadów i pomoc w rozumieniu recyklingu. Dzięki naszym staraniom, mamy realny wpływ na zwiększanie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi odpadów z frakcji żółtego pojemnika: opakowań z tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych. Chcemy, aby dzięki nam dzieci wiedziały, jak należy segregować odpady i dlaczego powinny to robić. „Działaj z imPETem!” jest programem, który w łatwy i ciekawy sposób ma przekazywać wiedzę, pomóc przyswajać nowe informacje, zrozumieć je i zapamiętać.
Koordynator projektu: Anna Glapska
Dzieci uczą rodziców” to realizowana od 2019 roku ogólnopolska akcja edukacyjna, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych. Głównym celem akcji jest zachęcenie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęcanego na wspólną naukę z dziećmi.
Koordynator projektu : Anna Glapska
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”
Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą.
Dzięki realizacji projektu wprowadzany dzieci w świat literatury, kształcimy u dzieci umiejętność słuchania tekstu czytanego, budzimy zaciekawienie książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, rozwijamy ich samodzielność, kreatywność i innowacyjność, przekazujemy wartości moralne.
Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom ma na celu uświadomienie jak ważną rolę odgrywa czytelnictwo w życiu dziecka i wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.
Moduł I – Czytamy razem z Małym Misiem
Termin realizacji projektu: 12.09.2022 r. – 31.05.2023 r.
Moduł II – Emocje w życiu codziennym
Termin realizacji projektu: 10.10.2022 r. – 30.04.2023 r.
Projekt realizowany w grupie II „ Misie”
Koordynator projektu: Dorota Bożek – Chrobak
Ogólnopolski Projekt #20minutdlaMATEMATYKI
Głównym celem projektu jest wprowadzanie skutecznych zmian w edukacji matematycznej zgodnej z potrzebami rozwojowymi dzieci w przedszkolu; realizacja Dziecięcej Matematyki® autorstwa prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej w grupie przedszkolnej zgodnie z założeniami koncepcji oraz angażowanie i inspirowanie rodziców przedszkolaków do codziennej aktywności matematycznej z wykorzystaniem sytuacji życiowych.
Projekt realizowany od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2023 r.
Projekt realizowany w grupie II „Misie”
Koordynator projektu: Dorota Bożek-Chrobak
„CHODŹMY W EKOLOGÓW ŚLADY -ZIEMIA SAMA NIE DA RADY”
Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Chocianowie wzięło udział w dużym projekcie, który finansowała „FUNDACJA ING DZIECIOM”. Projekt trwał od kwietnia 2022 do listopada 2022r. Podjęte działania w tym projekcie: konkursy na hasło projektu, plakaty, domki dla owadów. Została stworzona przestrzeń wokół przedszkola (kwiaty, drzewa, ławki, domek, tablice informacyjne). Zorganizowane były warsztaty „Las w słoiku”. Zakupione zostały: globusy, mapy, mikroskopy, układy słoneczne.
Koordynator: Alicja Czarnota
„NECIO.PL”
Projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet.
Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
KOORDYNATOR: MALWINA KAŹMIERSKA